RELACJE

Maciej Kuligowski

W dniach 2-4.10.2020 w Arłamowie odbyła się jedyna w tym roku konferencja naukowo-szkoleniowa o tematyce psychiatrycznej „na żywo”. Były to jubileuszowe XXV Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne organizowane przez Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego Barket&Kuligowski w Przemyślu.

Spotkanie odbyło się pod patronatem Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii, prof. Piotra Gałeckiego. Patronat medialny objął Puls Medycyny i kwartalnik Psychiatra. Partnerem konferencji zostało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. Andrzej Czernikiewicz. Udział wzięło prawie 200 uczestników, w tym 150 psychiatrów z całego kraju, co było nie lada wyzwaniem organizacyjnym w okresie pandemii.

Decyzja o realizacji konferencji w klasycznej formule nie była łatwa, zwłaszcza wobec sygnałów o pogarszających się ponownie wskaźnikach epidemii. Zdecydował ostatecznie „voxpopuli”, czyli liczne sygnały od potencjalnych uczestników zgłaszających chęć przyjazdu. To byli oczywiście wieloletni nieustraszeni fani Bieszczadzkich Dni, dla których rok bez wyjazdu do Arłamowa jest po prostu rokiem straconym.

Większość wykładowców osobiście wzięło udział w konferencji, kilkoro z nich dzięki współpracy z Pulsem Medycyny udostępniło nagrania swoich wykładów, które zostały odtworzone w Arłamowie. Nowością podyktowaną względami bezpieczeństwa była możliwość śledzenia na żywo wykładów w pokojach na monitorach i na urządzeniach mobilnych dzięki streamingowi.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania najnowszych doniesień z zakresu farmakoterapii zaburzeń depresyjnych, schizofrenii, reformy opieki psychiatrycznej, psychiatrii dzieci i młodzieży, seksuologii, psychogeriatrii, nowych technologii w medycynie, ekopsychiatrii, medycyny katastrof, prawa medycznego. Swoją wiedzą dzielili się najwybitniejsi wykładowcy z wiodących klinik psychiatrycznych, m.in. prof. Dominika Dudek, prof. Małgorzata Janas-Kozik, prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz, prof. Piotr Gałecki, prof. Przemysław Bieńkowski, prof. Janusz Heitzman, prof. Michał Lew-Starowicz, prof. Tomasz Gabryelewicz, doc. Anna Mosiołek, dr Katarzyna Simonienko, dr Tomasz Szafrański, dr Bogusław Habrat, dr Bartosz Grabski, mec. Wojciech Wojtal i inni.

Historycznym wydarzeniem była możliwość wysłuchania po raz pierwszy w kraju doniesień na temat wpływu pandemii koronawirusa na stan psychiczny. Omawiano pandemiczne i popandemiczne zaburzenia stanu psychicznego, wpływ izolacji na uzależnienia, aspekty prawne organizacji opieki psychiatrycznej w dobie Covid-19 oraz telewizyt.

Niestety, w związku z ograniczeniami związanymi z koniecznością kwarantanny po przekroczeniu granicy, nie dotarli w tym roku do Arłamowa stali goście oraz wykładowcy z Francji, Ukrainy, Słowacji i Holandii.

Odbyła się również zapoczątkowana w ubiegłym roku sesja Psychopasje, czyli psychiatrzy i ich pasje. Sesja była okazją do zaprezentowania swoich zainteresowań przekraczających tradycyjne kręgi psychiatrii (np. terapia lasem, muzykoterapia), ale też unikatowych kolekcji i wyjątkowych pasji, jak egzotyczne podróże jeepami (zapierający dech dokument o wyprawie jedwabnym szlakiem przez Mongolię i Chiny). Dzięki sesji uczestnicy mogli rozważać różnice między pasją, a nałogiem i zbieractwem.

Odbyły się również VI Mistrzostwa Polski Lekarzy Psychiatrów w tenisie ziemnym, w których triumfowali (tradycyjnie już) dr Justyna Tomaszczyk oraz dr Artur Barlik.

Jak przystało na Bieszczady, odbyło się spotkanie (zgodnie z warunkami bezpieczeństwa) przy ognisku z muzyką turystyczną i szantami w tle.

Podczas uroczystego podsumowania XXV BDP uczestnicy wysłuchali opowieści o historii Arłamowa oraz mieli możliwość obejrzenia historycznych zdjęć z okresu PRL-u, internowania Lecha Wałęsy i początków „nowego” Arłamowa. Następnie odbyła się coroczna licytacja na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk z Przemyśla. Dzięki ofiarności kolegów lekarzy uzyskano ponad 7 tys. zł. na rzecz potrzebujących. Prawdziwym rarytasem okazał się oryginalny, odręcznie napisany przez Artura Andrusa utwór przy okazji koncertu w Przemyślu, treścią nawiązujący do Konferencji w Arłamowie wraz z dedykacją dla uczestników Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych. Wieczór uświetnił występ Simple Music Team z Przemyśla, zdobywcy Werbla 2018 (nagroda publiczności Radia Rzeszów), była to 3 godzinna porcja bluesa w najlepszym wykonaniu.

Z pewnym opóźnieniem spowodowanym warunkami pogodowymi odbyły się również warsztaty z ćwiczeń relaksacyjnych na szlaku na Połoninach Arłamowskich pod okiem mgr Oliwii Kuligowskiej, która na co dzień prowadzi treningi dla pacjentów Oddziału Dziennego Podkarpackiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyślu. Zajęcia w terenie przy orzeźwiającym górskim powietrzu na tle przepięknej panoramy Bieszczad idealnie wpisały się w charakter Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych i pozwoliły na regenerację sił po dwóch dniach zdobywania wiedzy i intensywnych spotkaniach towarzyskich. Warsztaty na pewno na stałe wpiszą się w program konferencji.

Wszyscy uczestnicy wyrażali wdzięczność dla organizatorów za możliwość zaspokojenia „głodu” spotkania na żywo z wykładowcami, kolegami z innych miast oraz odpoczynku od szumu medialnego oraz nawału pracy w dobie pandemii w otoczeniu pięknego Pogórza Przemyskiego i Bieszczad. Podkreślano również widoczne na każdym kroku skuteczne starania Hotelu Arłamów w celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego uczestników.

Organizatorzy wyrażają natomiast ogromną wdzięczność dla wszystkich wykładowców, uczestników oraz sponsorów, którzy mimo pandemii zdecydowali się uczestniczyć w konferencji, która przejdzie do historii jako jedyna konferencja psychiatryczna na żywo w 2020 r.!

Już za rok zapraszamy ponownie do Arłamowa na wspólną konsumpcję jubileuszowego tortu, który starannie przechowamy w bieszczadzkich piwnicach.

/