CZYTANKI

Irena Namysłowska, Cezary Gawryś, Katarzyna Jabłońska

Od rodziny nie można uciec to rozmowa-rzeka dwojga redaktorów „Więzi” z prof. Ireną Namysłowską, psychiatrą i psychoterapeutką, szczególnie zasłużoną we wprowadzeniu w Polsce terapii systemowej rodzin. W rozmowie poruszana jest problematyka różnych faz życia rodziny w kontekście zachodzących zmian kulturowych, historia i specyfika terapii rodzin, a także osobista droga zawodowa i doświadczenie rodzinne prof. Namysłowskiej.

„O tym wszystkim jest nasza rozmowa – o życiu rodziny na co dzień, ale także w kryzysie, o śledzeniu jej rozwoju, jej cyklu życia od samego początku, kiedy to dwoje ludzi zakochuje się i pragnie stworzyć rodzinę, aż do śmierci małżonków czy partnerów.
Mam nadzieję, że ta nasza książka pozwoli Czytelnikom zrozumieć złożone mechanizmy funkcjonowania rodziny oraz ich uwarunkowania, czasami sięgające wiele pokoleń wstecz, i pomoże nam wszystkim lepiej radzić sobie z kryzysem, który nas niespodziewanie ogarnął – nadać mu sens, choćby taki, że być może po jego przeminięciu zdołamy świat uczynić lepszym.
Ciekawi mnie, a nawet niepokoi, pytanie, na które nie ma odpowiedzi: jak wyglądałaby ta nasza rozmowa, gdyby prowadzona była teraz, w dobie pandemii. Gdzieś na dnie duszy mam nadzieję, że zmiany nie byłyby zasadnicze. Rodzina mimo swojej ewolucji pozostaje rodziną i nie można od niej uciec”.
Irena Namysłowska

Wydawnictwo:                            Biblioteka Więzi
Rok wydania:                              2020
Oprawa:                                       miękka
Liczba stron:                                272