CZYTANKI

Piotr Pankiewicz

Już sam tytuł książki dr n. med. Piotra Pankiewicza – Metapsychiatria jest wielce intrygujący. Bo metapsychiatria to pojęcie, ktore jeszcze na dobre nie zakorzeniło się w naszym słowniku. Ktore zaciekawia, ale też wskazuje, że w psychiatrii jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, nazwane, a może nawet zrozumiane.

Metapsychiatria to książka ważna dla każdego człowieka. Nie tylko dla tego, ktory idzie przez życie niepewnie. Nie tylko dla tego, ktory nie wytrzymuje ciśnienia wspołczesnego życia. Nie tylko dla psychiatrow, psychologow czy terapeutow. Ważna dla każdego, kto chociaż od czasu do czasu zastanawia się nad sobą i światem, i szuka odpowiedzi na podstawowe pytania.

Nie wstydźmy się choroby duszy, przekonuje Piotr Pankiewicz. Szukanie pomocy nie jest przyznaniem się do słabości. Szukanie pomocy u psychiatry jest potrzebą chwili, a także znakiem naszego czasu. Zawalczmy, więc o siebie, gdy przychodzi taka potrzeba. Ale też nie pogardzajmy tymi, ktorym choroba zakłoca relacje ze światem.

Metapsychiatria to lektura pouczająca i zmuszająca do refleksji. Każdy rozdział niewielkiej objętościowo książki poświęcony jest z pozoru innemu zagadnieniu, ale łączy je troska o człowieka, o jego godność. Także w chorobie.

Piotr Pankiewicz, psychiatra z wieloletnim doświadczeniem nie moralizuje, nie poucza. Pankiewicz, ordynator Oddziału Dziennego Nerwic Kliniki Chorob Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych AMG, przypomina – wszystkim lekarzom, niezależnie od specjalności – że pacjent to człowiek. A pacjent, ktory trafia do psychiatry to szczegolny pacjent i szczegolny człowiek. Chciałoby się napisać nawet pacjent i człowiek z dużych liter, ale bądźmy wierni autorowi Metapsychiatrii i tak jak on wyważajmy słowa i unikajmy patosu.

Nieprzypadkowo autor posłowiem swojej książki czyni Desideratę z jej znamiennym zakończeniem: „Bądź uważny. Dąż do szczęścia”.

Nieprzypadkowo namawiam Państwa do lektury Metapsychiatrii Piotra Pankiewicza: Bądź człowiekiem. Dąż do zrozumienia siebie i innych.

Marlena Hejman

AUTOR: PIOTR PANKIEWICZ
WYDAWNICTWO: MEDYK
ROK WYDANIA: 2005
LICZBA STRON: 116