Od Naczelnego (29)

Tomasz Szafrański
Amabie to japońska trójnożna syrena, która wyłoniła się z morza w prowincji Higo w maju 1846 roku. Syrena przedstawiła się, oznajmiła, że mieszka w morzu, przepowiedziała jeszcze 6 lat urodzaju, a jednocześnie rozprzestrzenianie się w tym czasie epidemii.

Zalecenia Włoskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Società Italiana di Psichiatria
Chociaż większość z opracowanych wcześniej zaleceń nadal pozostaje aktualna, to w związku z prognozowanym rozwojem sytuacji epidemicznej, niektóre z nich powinny zostać odpowiednio wzmocnione lub dostosowane do zmieniających się warunków

Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu

Renata Mirowska-Masternak
Czy dla rozwoju psychiatrii środowiskowej można wyobrazić sobie większy cios niż pandemia z wszelkimi tego faktu skutkami – zamknięciem poradni, oddziałów dziennych, ograniczeniami pracy Zespołów Leczenia Środowiskowego?

Wyspa ze śluzami

Zespół CZP Koszalin
Podjęliśmy walkę z niewidzialnym, z założenia śmiertelnym wrogiem. Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie zamieniliśmy w odizolowaną „wyspę” ze śluzami.

Linia wsparcia mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

I.Jeziorska, B.Molenda, A.Zabrzygraj
Proces uruchamiania, monitorowania i wspierania takiej inicjatywy z jednej strony stanowi źródło cennych doświadczeń, z drugiej jednak wymaga dużej elastyczności i wyjścia z „myślenia tylko procedurami”

Nowa rzeczywistość – webinaria

Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska
Praca na oddziałach całodobowych i organizacja świadczeń ambulatoryjnych, środowiskowych i dziennych podczas pandemii to tematy dwóch webinariów zorganizowanych przez Biuro ds.Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Asystent zdrowienia – oczekiwania i przygotowanie

Anna Liberadzka
W niniejszym tekście pragnę przedstawić, jakie są oczekiwania względem asystentów zdrowienia zarówno ze strony profesjonalistów, jak i innych pacjentów, jakie towarzyszą temu lęki i obawy oraz jak wyglądają przygotowania do pełnienia tej roli na przykładzie jednego z kursów.

Moje Miejsce i Moja Książka

Ryszard Maciejewski
Dlaczego taki tytuł? Ponieważ obie te rzeczy mnie ukształtowały i wzajemnie na siebie oddziaływały. Miejsce, to Szpital Obrzyce k. Międzyrzecza, książka, to „Od psychiatrii biologicznej do humanistycznej” K. Jankowskiego

Szpital Obrzyce dziś

Roksolana Tyburska
Centrum Zdrowia Psychicznego w Obrzycach dla powiatu międzyrzeckiego powstało w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Jak minimalizować ryzyko metaboliczne kwetiapiny?

Jerzy Samochowiec, Tomasz Szafrański
Kwetiapina jest lekiem szeroko stosowanym w leczeniu schizofrenii i zaburzeń afektywnych. Jest lekiem skutecznym, ale jej stosowanie może czasami wiązać się z…

Wokół wenlafaksyny. Voulez-vous WDW?

Dominika Dudek, Łukasz Święcicki, Marek Krzystanek, Tomasz Szafrański,
Wypowiedzi trójki znakomitych ekspertów w leczeniu zaburzeń afektywnych, którzy podzielili się refleksjami na temat stosowania wenlafaksyny

Szamanizm

Anna Grzywa
W naszej kulturze, bioenergoterapeutów, wróżów, magów nie nazywamy szamanami, ale myślenie magiczne powoduje, że wiele osób udaje się po pomoc czy poradę identycznie jak członek pierwotnego plemienia do swego szamana.

Ayahuasca – perspektywa addyktologiczna

Bogusław Habrat
Temat „cudownych ziół na wszystko” w terapii różnorakich, najczęściej ogólnikowo określonych, zaburzeń neuropsychiatrycznych wraca jak melodyjka w głowie padaczkowca.

To nie jest dobry czas dla starych ludzi

Tomasz Gabryelewicz
W średniowieczu, w porównaniu z innymi okresami historycznymi, szansa na osiągnięcie starości była stosunkowo duża, wyższa nawet niż w Europie na początku czasów współczesnych.

Rola układu glutaminianergicznego w depresji

Adam Płaźnik
Nie ulega wątpliwości, że odkrycie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy po jej jednorazowym podaniu było najważniejszym odkryciem w psychiatrii i neuronauce w ostatnich latach.

Rozmowy o Człowieku nie umrą na COVID-19

Dominika Dudek
Pandemia zmusiła nas do zawieszenia comiesięcznych spotkań w PAU. Jednak nie dopuścimy, by projekt Rozmów o Człowieku stał się kolejną ofiarą koronawirusa

Halka męska, żeńska i zwierzęca

Katarzyna Prot – Klinger
W sezonie 2019/2020 można było obejrzeć w TW trzy Halki. Wszystkie wystawienia niezwykłe, odbiegające od tradycyjnej „góralszczyzny” i wydobywające zupełnie inne wątki.

Phil Collins „…But Seriously”

Mirek Sukiennik
Był perkusistą samoukiem, nie kończył szkoły muzycznej ani nie znał zapisu nutowego. Grał jednak bez przerwy od wczesnej młodości

Lucy in the Sky…

Jacek Bomba
Cóż może łączyć tytuł piosenki Beatlesów z drugiej połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku z kuchenną historią Krakowskiej Katedry Psychiatrii?

Gniew i bunt

Anna Szczegielniak
Jest jeszcze inny rodzaj gniewu i buntu, który rośnie we mnie od dłuższego czasu, a z każdym dyżurem i konsultacją czuję większą potrzebę głośnego powiedzenia o nim.

Przyjemność

Jadwiga Myrtiluk
W życiu każdego z nas są momenty, gdy jesteśmy zanurzeni w rzeczywistości. Co to oznacza? Że jesteśmy na swoim miejscu

Zaklepuję! (Anna Netrebko i reszta świata)

Bogusław Habrat
Zaklepuję! Zaklepuję, że jako pierwszy opisałem zjawisko psychopatologiczne, które polega na tym, że czasy zarazy wyzwoliły w psychiatrach trudną do pohamowania…