Ojciec

Tomasz Gabryelewicz
Czy świat osoby chorej na Alzheimera wygląda jak w filmach, czy jest to hiperbola zastosowana w narracji filmowej? Niestety, w prawdziwym życiu często jest znacznie gorzej.

Diabły i anioły

Tomasz Gabryelewicz
Wiadomo, że muzyka może uaktywnić mózgowe ośrodki nagrody. Zwiększa się produkcja endorfin i poziom dopaminy. Muzyka może też działać kojąco, obniżając poziom hormonów stresu.

Żyje się tylko dwa razy

Tomasz Gabryelewicz
Choroba Alzheimera jest chorobą egalitarną, dotyczy mniej i bardziej znanych. Może mało to odkrywcze, ale czy jest w takim razie coś, co może chronić przed AD? W poszukiwaniu skutecznej protekcji pomaga poznanie czynników ryzyka choroby.

Fragile

Tomasz Gabryelewicz
Największe konsekwencje pandemii ponoszą ludzie starzy. W starości mamy do czynienia z postępującym, uogólnionym uszkodzeniem wszystkich funkcji organizmu

To nie jest dobry czas dla starych ludzi

Tomasz Gabryelewicz
W średniowieczu, w porównaniu z innymi okresami historycznymi, szansa na osiągnięcie starości była stosunkowo duża, wyższa nawet niż w Europie na początku czasów współczesnych.

Powrót choroby Alzheimera do psychiatrii

Tomasz Gabryelewicz
W długoterminowej opiece nad chorymi z otępieniem psychiatria ma znacznie więcej do zaoferowania niż neurologia. BPSD, w przeciwieństwie do zaburzeń poznawczych, są bardziej podatne zarówno na interwencje środowiskowe, jak i farmakologiczne.