Od Naczelnego (33)

Tomasz Szafrański
Polska psychiatria znowu stoi na rozdrożu. Jaki będzie wybór tym razem? Przekonamy się o tym już za chwilę w czasie spotkań i dyskusji w Szczecinie.

Rozmyślania o czasie minionym

Jacek Bomba
Ten tekst nie może być obiektywny. Jednak przywiązanie do sceptycyzmu, humanistycznych tradycji w opiece nad zdrowiem psychicznym i demokracji decydowało o świadomej intencji autora, kiedy zapisywał swoje rozważania.

Gratyfikujące doświadczenie

Janusz Rybakowski
Klamrę dla mojej prezesury na przełomie wieków stanowiły zjazdy PTP w roku 1998 Bydgoszcz-Toruń oraz 2001 w Krakowie

Refleksje z toru przeszkód

Jacek Wciórka
Niektóre ze spraw, którymi żyliśmy wtedy, przesunęły się na dalszy plan, a inne nabrały ostrości, stając się niemal kluczami do przyszłości.

Psychiatria w Szczecinie

Jerzy Samochowiec, Justyna Pełka-Wysiecka, Barbara Moręgiel-Naprawa
Historia, współczesność i przyszłość szczecińskiej psychiatrii na tle Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM

Ojciec

Tomasz Gabryelewicz
Czy świat osoby chorej na Alzheimera wygląda jak w filmach, czy jest to hiperbola zastosowana w narracji filmowej? Niestety, w prawdziwym życiu często jest znacznie gorzej.

Patologie społeczne

Marek Krzystanek
Od lat zbieram materiał do książki pt. „Rodzina jako nazwa patologii społecznej”, ale pewnie jej nie wydam, żeby nie musieć się tłumaczyć przed sądem lekarskim i cywilnym ani przed tłumami

Daj mi nogę

Ireneusz Cedeński
Otóż właśnie doszedłem do wniosku, że są wśród nas lekarzy tacy, którzy myślą i działają jak inżynierowie, a nie jak rzemieślnicy. Choćby i nie byli obdarzeni umysłem ścisłym. To dobrze.

Psychiatria Integralna. Potrzeba czy marzenie?

Zenon Waldemar Dudek
Drugie stulecie polskiej psychiatrii widzę w upraktycznieniu wiedzy psychiatrycznej pod kątem codziennego życia, w którym nie wszystko jest rywalizacją, jak w sporcie.

Wokół wyobraźni

Dominika Dudek
Wyobraźnia niezbędna jest artyście w pracy twórczej, ale i lekarzowi w procesie poznawania chorego i poszukiwania dla niego najlepszych rozwiązań terapeutycznych

Duchy przodków

Katarzyna Prot-Klinger
Pandemia przesuwa premiery Teatru Wielkiego na kolejne terminy, pozostają nam nadal wspomnienia i odtwarzanie domowe. Jedną z ostatnich premier MET-u przed pandemią była opera Georga Gershwina Porgy nad Bess.

Madonna – „Ray Of Light”

Mirek Sukiennik
Ponad godzina mija nie wiadomo kiedy – to płyta, której świetnie słucha się w całości i do której chętnie się wraca. Miała ona duże znaczenie dla rynku muzycznego

O ptaku, który wyleciał z gniazda

Jacek Bomba
Są ludzie, którzy opuścili Katedrę i Kraków bez szkody, a może nawet z korzyścią dla swojego rozwoju osobistego i zawodowego.

Epidemie

Anna Grzywa
Pisząc ten tekst kilka lat temu, pomyślałam, że przykład ptasiej grypy pokazuje, że nawet w XXI wieku pandemia jest jak najbardziej możliwa. Niestety okazało się, że to przeczucie mnie nie myliło.

Koniec i początek

Anna Szczegielniak
Z osobistej perspektywy, następujące po sobie Zjazdy Psychiatrów Polskich są dla mnie bardzo ważną klamrą, spinającą w pewien sposób moje szkolenie specjalizacyjne

Dziękuję za zaufanie

Jadwiga Myrtiluk
Relacja nie jest zjawiskiem jednostronnym. Coś daje jedna osoba, coś daje druga, obie przyjmują. Dotyczy to również zaufania w relacji pacjent – lekarz. Gdyby psychiatra nie miał do mnie zaufania, nie pozwoliłby mi kontrolować swojego leczenia.

Towarzystwo jak towarzystwo, ale te zjazdy!

Łukasz Święcicki
Nie wiem, czy jestem członkiem PTP, czy też nim nie jestem. Chciałem się wypisać w 2016, kiedy zostałem bardzo niedobrze potraktowany przez Towarzystwo, ale wówczas ś.p. Tomek Jaroszewski, który był członkiem honorowym PTP, zaapelował do mnie, żebym nie robił tego w emocjach (choć w pełni się ze mną zgadzał!!). No więc nadal czekam, aż mi emocje opadną…

Psychiatrzy w anegdocie! (Anna Netrebko i reszta świata)

Bogusław Habrat
Tym razem miał być felieton sprowokowany artykułem o kobietach dyrygentkach, opublikowany w czasopiśmie tzw. symetrystów, ale Naczelny wyraził dezaprobatę objawiającą się słynnym wzgardliwym przemilczeniem. I zasugerował, że bardziej adekwatnym byłoby zajęcie się przedłużającym się bezwstydnie stuleciem PTP.

Od Naczelnego (32)

Tomasz Szafrański
Dziewiąty rok wydawania Psychiatry zaczynamy od pożegnania Darka Wasilewskiego, który był obecny na łamach naszego kwartalnika od samego początku. Jako psychiatra, jako artysta, jako kolega. Jest nam bardzo smutno

O historii polskiego szaleństwa opowiada Mira Marcinów

Mira Marcinów, Jakub Tercz
Nie da się zrozumieć obecnych dyskursów na temat zaburzeń psychicznych bez analizy ich początków. A wiedza na temat dziejów psychiatrii (szczególnie rodzimej) może przyczynić się do wzmocnienia tożsamości zawodowej polskich psychiatrów.

Psychiatria kulturowa, czy ekopsychiatria?

Zenon Waldemar Dudek
Dlaczego psychiatria nie jest pierwszą opcją wyboru w przypadku niejasnych problemów psychicznych, a ludziom bliżej dziś do usług coacha, trenera personalnego, NLP, reiki czy numerologa?

Diabły i anioły

Tomasz Gabryelewicz
Wiadomo, że muzyka może uaktywnić mózgowe ośrodki nagrody. Zwiększa się produkcja endorfin i poziom dopaminy. Muzyka może też działać kojąco, obniżając poziom hormonów stresu.

Asystenci zdrowienia – eksperci w byciu człowiekiem?

Maciej Wodziński
Asystenci zdrowienia, jako osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego mają własny zapas doświadczeń, którym dzielą się z pacjentami, a które nie są po prostu dostępne tradycyjnie rozumianym ekspertom.

Ofiary „mokrego władcy rozumu”

Bohdan T. Woronowicz
Przez wiele lat uważano, że tzw. bezpieczna, a więc niezwiązana ze zbyt dużym ryzykiem wystąpienia szkód zdrowotnych, granica wynosi dla mężczyzn 3-4 porcje , a dla kobiet 2 porcje alkoholu dziennie, wypijane przez 5 dni w tygodniu…

ANKIETA – Sprawdź, czy postępujesz rozsądnie

Bohdan T. Woronowicz
Proszę usiąść wygodnie i wziąć do ręki ołówek. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie „czy moje picie zaczyna stawać się problemem?” oraz przed podjęciem decyzji, jak dalej postępować – proszę przypomnieć sobie i zaznaczyć wszystkie pozytywne odpowiedzi

Shark Magazine by Shark Themes