Od Naczelnego (34)

Tomasz Szafrański
Minister Zdrowia powołał Zespół ds. dyskontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego, którego zadaniem jest wypracowanie strategii na lata 2022-2027. Czy to przejęzyczenie?

Pobudzenie i agresja w przebiegu otępienia

Tomasz Gabryelewicz
Termin otępienie kojarzy się przede wszystkim z upośledzeniem sprawności poznawczej, ale u ponad 90% chorych z rozpoznaniami różnych typów otępień występują również objawy pozapoznawcze

Wczesne otępienie

Tomasz Gabryelewicz
Termin otępienie (demencja) kojarzy się głównie z podeszłym wiekiem. Niestety otępienie dotyczy również osób młodszych. Ważne jest, aby wiedzieć, że termin otępienie w AD o wczesnym początku nie oznacza wczesnego stadium AD.

Nobel 2000: Implikacje dla psychiatrii po 20 latach

Janusz Rybakowski
Zapoznajmy się z sylwetkami Arvida Carlssona oraz Erica Kandela oraz ich działalnością, która doprowadziła do Nagrody Nobla w 2000 roku i zastanówmy, co z ich odkryć przez kolejne 20 lat od tej nagrody wynika dla psychiatrii.

Wypędzenie hazardzistów ze świątyni nauki

Marek Krzystanek
Spersonalizowana farmakoterapia polega na dobraniu mechanizmu leku do mechanizmu powstawania objawów, a pacjent leczony tą metodą ma większe szanse na poprawę i wyleczenie.

Archetypowa trauma. Zranienie i integracja psychiczna.

Zenon Waldemar Dudek
Archetypowa trauma wywołuje stany zagrożenia bez istotnego bodźca. Często działa na zasadzie skojarzeń, nawracających snów, koszmarnych, powracających wspomnień czy „przebitek” (flashbacków).

Rytuały żałobne

Anna Grzywa
Śmierć w każdej kulturze to sacrum. Związane z nią obrzędy oddają istotę człowieka i jego podejścia, nie tylko do śmierci, ale również do życia.

Recovery

Ireneusz Cedeński
Gdy przychodzi kryzys, potrzebne jest zdecydowanie i szybki refleks. Ale żeby się z kryzysem do końca uporać, potrzeba cierpliwości i trudnego optymizmu.

Na granicy zła

Katarzyna Prot-Klinger
Cardillac jest osobą o strukturze psychotycznej, ale nie jest zupełnie „szalony”. Chyba najbliżej mu do osobowości obsesyjno-kompulsywnej – wykazuje analne przywiązanie do swoich dzieł, jak dziecko, które płacze, gdy jego kupa ląduje w klozecie.

Jean-Michel Jarre – The Concerts In China 1982

Mirek Sukiennik
„The Concerts In China” to prawie 80 minut muzyki – nie dość, że instrumentalnej, to jeszcze koncertowej – czy to da się słuchać? Tak i to jeszcze z jaką przyjemnością!

Harcerska prostota profesora Kokoszki

Jacek Bomba
Parametryzacja nauki jest zjawiskiem młodym. Zwłaszcza dla takich wiekowych instytucji jak Krakowska Katedra. W połowie ubiegłego wieku, kiedy nawet ona nie była jeszcze stara, nie publikowało się dużo. Papier był reglamentowany

Koniec świata

Anna Szczegielniak
Czy tak wygląda efekt pracy przez 6 lat w publicznej ochronie zdrowia, że moim największym osiągnięciem jest poparcie protestu zdjęciem na tle kafelków w łazience szpitalnej, bo na więcej nie mam po prostu czasu ani siły?

Dzień Zdrowia Psychicznego

Jadwiga Myrtiluk
Nie mam nic przeciwko poradom osób, które mają doświadczenie i/lub wiedzę. Nie podoba mi się natomiast świat, w którym każdy, bez większych konsekwencji (lub wręcz odwrotnie) wypowiada się na dowolny temat,

Początki, których nie lubię

Łukasz Święcicki
Przykro mi to przyznać, ale my psychiatrzy wcale nie mamy dobrych medycznych sposobów, które mogłyby zastąpić gadanie. Technicznie rozmawiamy identycznie – czyli ruszamy paszczą po prostu.

Od Naczelnego (33)

Tomasz Szafrański
Polska psychiatria znowu stoi na rozdrożu. Jaki będzie wybór tym razem? Przekonamy się o tym już za chwilę w czasie spotkań i dyskusji w Szczecinie.

Rozmyślania o czasie minionym

Jacek Bomba
Ten tekst nie może być obiektywny. Jednak przywiązanie do sceptycyzmu, humanistycznych tradycji w opiece nad zdrowiem psychicznym i demokracji decydowało o świadomej intencji autora, kiedy zapisywał swoje rozważania.

Gratyfikujące doświadczenie

Janusz Rybakowski
Klamrę dla mojej prezesury na przełomie wieków stanowiły zjazdy PTP w roku 1998 Bydgoszcz-Toruń oraz 2001 w Krakowie

Refleksje z toru przeszkód

Jacek Wciórka
Niektóre ze spraw, którymi żyliśmy wtedy, przesunęły się na dalszy plan, a inne nabrały ostrości, stając się niemal kluczami do przyszłości.

Psychiatria w Szczecinie

Jerzy Samochowiec, Justyna Pełka-Wysiecka, Barbara Moręgiel-Naprawa
Historia, współczesność i przyszłość szczecińskiej psychiatrii na tle Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM

Ojciec

Tomasz Gabryelewicz
Czy świat osoby chorej na Alzheimera wygląda jak w filmach, czy jest to hiperbola zastosowana w narracji filmowej? Niestety, w prawdziwym życiu często jest znacznie gorzej.

Patologie społeczne

Marek Krzystanek
Od lat zbieram materiał do książki pt. „Rodzina jako nazwa patologii społecznej”, ale pewnie jej nie wydam, żeby nie musieć się tłumaczyć przed sądem lekarskim i cywilnym ani przed tłumami

Daj mi nogę

Ireneusz Cedeński
Otóż właśnie doszedłem do wniosku, że są wśród nas lekarzy tacy, którzy myślą i działają jak inżynierowie, a nie jak rzemieślnicy. Choćby i nie byli obdarzeni umysłem ścisłym. To dobrze.

Psychiatria Integralna. Potrzeba czy marzenie?

Zenon Waldemar Dudek
Drugie stulecie polskiej psychiatrii widzę w upraktycznieniu wiedzy psychiatrycznej pod kątem codziennego życia, w którym nie wszystko jest rywalizacją, jak w sporcie.

Wokół wyobraźni

Dominika Dudek
Wyobraźnia niezbędna jest artyście w pracy twórczej, ale i lekarzowi w procesie poznawania chorego i poszukiwania dla niego najlepszych rozwiązań terapeutycznych

Duchy przodków

Katarzyna Prot-Klinger
Pandemia przesuwa premiery Teatru Wielkiego na kolejne terminy, pozostają nam nadal wspomnienia i odtwarzanie domowe. Jedną z ostatnich premier MET-u przed pandemią była opera Georga Gershwina Porgy nad Bess.