Od Naczelnego (34)

Tomasz Szafrański
Minister Zdrowia powołał Zespół ds. dyskontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego, którego zadaniem jest wypracowanie strategii na lata 2022-2027. Czy to przejęzyczenie?

Nobel 2000: Implikacje dla psychiatrii po 20 latach

Janusz Rybakowski
Zapoznajmy się z sylwetkami Arvida Carlssona oraz Erica Kandela oraz ich działalnością, która doprowadziła do Nagrody Nobla w 2000 roku i zastanówmy, co z ich odkryć przez kolejne 20 lat od tej nagrody wynika dla psychiatrii.

Wypędzenie hazardzistów ze świątyni nauki

Marek Krzystanek
Spersonalizowana farmakoterapia polega na dobraniu mechanizmu leku do mechanizmu powstawania objawów, a pacjent leczony tą metodą ma większe szanse na poprawę i wyleczenie.

Archetypowa trauma. Zranienie i integracja psychiczna.

Zenon Waldemar Dudek
Archetypowa trauma wywołuje stany zagrożenia bez istotnego bodźca. Często działa na zasadzie skojarzeń, nawracających snów, koszmarnych, powracających wspomnień czy „przebitek” (flashbacków).

Psychologia Integralna Junga – Zenon Waldemar Dudek

Tomasz Olchanowski
„Psychologia integralna Junga” jest pracą nietuzinkową. Przedstawia interdyscyplinarność perspektywy jungowskiej, przekraczającej granice między psychologią, pedagogiką, filozofią, kulturoznawstwem czy religioznawstwem.

Wiersze

Jacek Dobrowolski
Na starość poeci zastygają w pozach
w jakich chcieliby przejść do panteonu historii
na czele procesji lub pochodu
by w końcu zasiąść po prawicy lub lewicy Apolla

Rytuały żałobne

Anna Grzywa
Śmierć w każdej kulturze to sacrum. Związane z nią obrzędy oddają istotę człowieka i jego podejścia, nie tylko do śmierci, ale również do życia.

Recovery

Ireneusz Cedeński
Gdy przychodzi kryzys, potrzebne jest zdecydowanie i szybki refleks. Ale żeby się z kryzysem do końca uporać, potrzeba cierpliwości i trudnego optymizmu.

O wolności słowa w pracy i poza nią

Henryk Axer
Po wielu latach spędzonych w Ameryce, ostatnie doświadczenia zawodowe uprzytomniły mi na nowo, jak bardzo reguły życia publicznego wywierają wpływ na naszą pracę.

Festival de Cannes 2021

Stefan Laudyn
Zeszłorocznej (2020) edycji Festiwalu w Cannes w zasadzie nie było. Tegoroczne wielokrotnie zmieniało terminy, napięcie rosło.

Suplement

Ryszard Maciejewski
Suplement do wspomnień Kol. Łukasza Święcickiego: „Towarzystwo jak towarzystwo, ale te Zjazdy!”

Na granicy zła

Katarzyna Prot-Klinger
Cardillac jest osobą o strukturze psychotycznej, ale nie jest zupełnie „szalony”. Chyba najbliżej mu do osobowości obsesyjno-kompulsywnej – wykazuje analne przywiązanie do swoich dzieł, jak dziecko, które płacze, gdy jego kupa ląduje w klozecie.

Jean-Michel Jarre – The Concerts In China 1982

Mirek Sukiennik
„The Concerts In China” to prawie 80 minut muzyki – nie dość, że instrumentalnej, to jeszcze koncertowej – czy to da się słuchać? Tak i to jeszcze z jaką przyjemnością!

Magnez. Pierwiastek Energii – Henryk Dudek

Andrzej Polubiec
W monografii autor przedstawia najnowsze poglądy na rolę i znaczenie magnezu w ustroju ludzkim, omawia przyczyny jego niedoboru i źródła naturalne oraz fizjopatologię…

Harcerska prostota profesora Kokoszki

Jacek Bomba
Parametryzacja nauki jest zjawiskiem młodym. Zwłaszcza dla takich wiekowych instytucji jak Krakowska Katedra. W połowie ubiegłego wieku, kiedy nawet ona nie była jeszcze stara, nie publikowało się dużo. Papier był reglamentowany

Koniec świata

Anna Szczegielniak
Czy tak wygląda efekt pracy przez 6 lat w publicznej ochronie zdrowia, że moim największym osiągnięciem jest poparcie protestu zdjęciem na tle kafelków w łazience szpitalnej, bo na więcej nie mam po prostu czasu ani siły?

Dzień Zdrowia Psychicznego

Jadwiga Myrtiluk
Nie mam nic przeciwko poradom osób, które mają doświadczenie i/lub wiedzę. Nie podoba mi się natomiast świat, w którym każdy, bez większych konsekwencji (lub wręcz odwrotnie) wypowiada się na dowolny temat,

Początki, których nie lubię

Łukasz Święcicki
Przykro mi to przyznać, ale my psychiatrzy wcale nie mamy dobrych medycznych sposobów, które mogłyby zastąpić gadanie. Technicznie rozmawiamy identycznie – czyli ruszamy paszczą po prostu.

Od Naczelnego (33)

Tomasz Szafrański
Polska psychiatria znowu stoi na rozdrożu. Jaki będzie wybór tym razem? Przekonamy się o tym już za chwilę w czasie spotkań i dyskusji w Szczecinie.

Patologie społeczne

Marek Krzystanek
Od lat zbieram materiał do książki pt. „Rodzina jako nazwa patologii społecznej”, ale pewnie jej nie wydam, żeby nie musieć się tłumaczyć przed sądem lekarskim i cywilnym ani przed tłumami

Czarna owca medycyny

Justyna Klingemann
Wydana niedawno w Polsce książka jest tłumaczeniem bestsellerowej amerykańskiej publikacji popularnonaukowej z 2015 roku: Shrinks. The untold story of psychiatry.

Daj mi nogę

Ireneusz Cedeński
Otóż właśnie doszedłem do wniosku, że są wśród nas lekarzy tacy, którzy myślą i działają jak inżynierowie, a nie jak rzemieślnicy. Choćby i nie byli obdarzeni umysłem ścisłym. To dobrze.

Psychiatria Integralna. Potrzeba czy marzenie?

Zenon Waldemar Dudek
Drugie stulecie polskiej psychiatrii widzę w upraktycznieniu wiedzy psychiatrycznej pod kątem codziennego życia, w którym nie wszystko jest rywalizacją, jak w sporcie.

Pójdźmy wszyscy do Galerii

Michał Pierzgalski
W ciągu nieco ponad 100 lat pokonaliśmy dystans od budowy doświadczenia wzrokowego okiem własnym, następnie okiem zapożyczonym przez medium filmu, wreszcie tym samym okiem przez medium serwisu internetowego

Wokół wyobraźni

Dominika Dudek
Wyobraźnia niezbędna jest artyście w pracy twórczej, ale i lekarzowi w procesie poznawania chorego i poszukiwania dla niego najlepszych rozwiązań terapeutycznych

Duchy przodków

Katarzyna Prot-Klinger
Pandemia przesuwa premiery Teatru Wielkiego na kolejne terminy, pozostają nam nadal wspomnienia i odtwarzanie domowe. Jedną z ostatnich premier MET-u przed pandemią była opera Georga Gershwina Porgy nad Bess.

Madonna – „Ray Of Light”

Mirek Sukiennik
Ponad godzina mija nie wiadomo kiedy – to płyta, której świetnie słucha się w całości i do której chętnie się wraca. Miała ona duże znaczenie dla rynku muzycznego

O ptaku, który wyleciał z gniazda

Jacek Bomba
Są ludzie, którzy opuścili Katedrę i Kraków bez szkody, a może nawet z korzyścią dla swojego rozwoju osobistego i zawodowego.

Epidemie

Anna Grzywa
Pisząc ten tekst kilka lat temu, pomyślałam, że przykład ptasiej grypy pokazuje, że nawet w XXI wieku pandemia jest jak najbardziej możliwa. Niestety okazało się, że to przeczucie mnie nie myliło.