Kategoria: Psychiatra 28 (1/2020 Wiosna)
Od Naczelnego (28)
Tomasz Szafrański
Ten numer Psychiatry dociera do Was w wyjątkowo trudnym czasie, ale mamy nadzieję, że jego lektura da Wam trochę wytchnienia i będzie przypominać o świecie bez pandemii.
Ankieta dotycząca diagnostyki schizofrenii
Zapraszamy do udziału w badaniu dot. diagnostyki schizofrenii. Zaproszenie dotyczy: praktykujących lekarzy psychiatrów oraz psychiatrów w trakcie rezydentury pracujących w Polsce.
Informacja dotycząca stosowania litu w okresie pandemii COVID-19
Janusz Rybakowski
Prosimy lekarzy, którzy prowadzą pacjentów leczonych litem lub klozapiną, u których potwierdzono infekcję COVID-19 o zgłaszanie takich przypadków:
Telepsychiatria na czas kryzysu epidemicznego
Marek Krzystanek
W okresie zagrożenia COVID-19 lekarze/terapeuci powinni prowadzić działalność leczniczą wykorzystując nowe technologie do opieki zdalnej. Szczególnie opieka psychiatryczna może być realizowana w formie zdalnej
Jak zmieniono włoską psychiatrię
Justyna Wojteczek
We Włoszech w 1978 doszło do uchwalenia rewolucyjnej zmiany prawa, które skutecznie zlikwidowało leczenie osób psychicznie chorych w wielkich instytucjach i w ekspresowym tempie nadało im prawa, których przez dziesiątki lat byli pozbawieni.
Hikikomori – dzieci Internetu
Marek Krzystanek
Hikikomori to patologia psychosocjologiczna, która oznacza syndrom skrajnego wycofania i izolacji społecznej.
Zmiana leczenia przeciwpsychotycznego z użyciem lurazydonu – nowego leku przeciwpsychotycznego
Piotr Wierzbiński
W praktyce klinicznej zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzi potrzeba zmiany leku przeciwpsychotycznego w trakcie terapii. Nie jest to jednak decyzja łatwa…
Klozapina w czasach koronawirusa
Tomasz Szafrański, Kama Katarasińska-Pierzgalska
Szczególną grupą chorych, wymagających specjalnego podejścia w związku z pandemią COVID-19 i ograniczeniami z nią związanymi są chorzy leczeni klozapiną…
Wokół kwetiapiny. Formy, dawki, tolerancja.
Jarosław Jóźwiak
Kwetiapina należy do atypowych leków przeciwpsychotycznych i jest zarejestrowana w Polsce do leczenia schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej (epizodów manii, epizodów depresyjnych oraz w zapobieganiu…
Wokół kwetiapiny. Czy kwetiapina ma działanie antysuicydialnie?
Tomasz Szafrański
Wysokie ryzyko samobójstw u chorych na zaburzenia afektywne i schizofrenię sprawia, że poszukiwanie efektywnych metod leczenia i zapobiegania jest jednym z priorytetów psychiatrii i psychofarmakologii.
Fałszywe poczucie zrozumienia – rozmowa z Louisem Sassem
Louis Sass – psycholog i filozof, profesor psychologii klinicznej w Graduate School of Applied and Professional Psychology na Uniwersytecie Rutgersa.
Wytrzymałość i skromność – rozmowa z Thomasem Fuchsem
Thomas Fuchs – psychiatra, filozof, profesor na Wydziale Psychiatrii Ogólnej Uniwersytetu w Heidelbergu. W swojej pracy naukowej zajmuje się fenomenologią psychiatrii oraz neuronaukami.
Jak leczyć, żeby pacjent wrócił na kolejną wizytę
Sławomir Murawiec i Katarzyna Buryan-Marosz
O doświadczeniach ze stosowania duloksetyny u pacjentów leczonych w szpitalu i w gabinecie rozmawiają Sławomir Murawiec i Katarzyna Buryan-Marosz
Powrót choroby Alzheimera do psychiatrii
Tomasz Gabryelewicz
W długoterminowej opiece nad chorymi z otępieniem psychiatria ma znacznie więcej do zaoferowania niż neurologia. BPSD, w przeciwieństwie do zaburzeń poznawczych, są bardziej podatne zarówno na interwencje środowiskowe, jak i farmakologiczne.
O ustrojach, tolerancji i życiu z nową twarzą (Kolejne rozmowy o człowieku)
Dominika Dudek
Gościem styczniowych Rozmów o Człowieku był prof. Leszek Balcerowicz, lutowych: rabinka Małgorzata Kordowicz, jezuita ks.dr Jacek Prusak oraz sufi Andrzej Saramowicz, a marcowych – prof. Adam Maciejewski, wybitny chirurg transplantolog.
Dlaczego alkoholicy nie mogą przestać pić?
Adam Płaźnik
Całe generacje naukowców i lekarzy dobrze żyły i żyją zajmując się problematyką alkoholizmu. Po wielu latach kręcenia się w koło, pojawiła się praca proponująca nową koncepcję mechanizmu kompulsywnego picia alkoholu. Jest całkowicie nowatorskim spojrzeniem na tę problematykę.
Twórcy chorzy. Część 2
Anna Grzywa
Preti i Miotto przeanalizowali biografie sławnych artystów zawarte w encyklopedii, biorąc pod uwagę popełnione przez nich samobójstwa. Okazało się, że w latach 1800-1900 z 3093 osób samobójczą śmiercią zginęło…
Podręcznik Diagnozy Psychodynamicznej
Vittorio Lingiardi i Nancy McWilliams
Ten podręcznik został przygotowany po to, aby opracowywać przypadek pacjenta i planować terapię, i jest on dopełnieniem diagnozy w systemie DSM-5lub ICD-10
Kolejny dzień z życia „Iwana Denisowicza”
Andrzej Silczuk
Proza Sołżenicyna przełożona na język polski, okraszona zrozumieniem kontekstualnym, zdumiewa swoją… aktualnością.
Tomatologia
Ireneusz Cedeński
Pole pomidorów to niwa psychiatryczna w społeczeństwie liberalnym. Wygrywają sprytniejsi, żeby nie powiedzieć bardziej bezczelni.
Muzyka a medycyna
Marek Juraszek
Związki pomiędzy muzyką a medycyną są tak stare, jak ludzkość i jej historia. Dzisiaj muzykoterapia jest uznawana za swoistą metodą psychoterapeutyczną.
Wozzeck
Katarzyna Prot-Klinger
Dramat Büchnera w swojej naturalistycznej formie, urywanych zdaniach, niepołączonych scenach stał się inspiracją do ogromnej ilości przedstawień teatralnych, filmów, a także opery.
David Bowie „Let’s Dance”
Mirek Sukiennik
W branży muzycznej prawdziwe przyjaźnie nie zdarzają się zbyt często. Zazdrość, konkurencja, brak czasu, a także wybujałe ego większości artystów nie sprzyjają budowaniu relacji pomiędzy muzykami
Przemyśl w Krakowie
Jacek Bomba
Przygraniczne dzisiaj miasto Przemyśl wyjątkowo przyczyniło się do rozwoju psychiatrii krakowskiej i nie tylko krakowskiej. Z Przemyśla pochodziła Maria Orwid i niektórzy jej asystenci, psychiatrzy dziecięcy – Danuta Zyblikiewicz i Andrzej Gardziel.
Self-care
Anna Szczegielniak
Czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy zamiast skupiać się na promocji “dbania o siebie” zaczęli żyć w taki sposób, żeby nie musieć uciekać od codzienności?
Postanowienia a schizofrenia
Jadwiga Myrtiluk
Co roku staję przed pokusą wymyślenia postanowień noworocznych. Dlaczego pokusą? Odpowiedź jest banalna: tylko podczas planowania jest przyjemnie.
Święcicka Marysia
Łukasz Święcicki
Nie zdawałem sobie sprawy w jak dużym stopniu ukształtowało mnie to, że byłem bratem Marysi. Nie Ona moją siostrą, tylko ja Jej bratem.
„Dorobiłem” „Durandotkę” (Anna Netrebko i reszta świata)
Bogusław Habrat
Powodowany głupotą, ośmieliłem się zagadnąć p. prof. P. o prawdopodobne trudności w psychoanalitycznej interpretacji jałowego – wg mnie – libretta…