Od Naczelnego (33)

Tomasz Szafrański
Polska psychiatria znowu stoi na rozdrożu. Jaki będzie wybór tym razem? Przekonamy się o tym już za chwilę w czasie spotkań i dyskusji w Szczecinie.

Deklaracja Warszawska III

Kongres Zdrowia Psychicznego
Deklaracja uczestników III Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się 7 czerwca 2021 roku w Warszawie.

III Kongres Zdrowia Psychicznego łączy

Katarzyna Szczerbowska
W rozpoczętej w Polsce transformacji pomocy psychiatrycznej jednym z celów kongresu jest to, żeby program opieki środowiskowej objął wszystkich mieszkańców Polski.

Rozmyślania o czasie minionym

Jacek Bomba
Ten tekst nie może być obiektywny. Jednak przywiązanie do sceptycyzmu, humanistycznych tradycji w opiece nad zdrowiem psychicznym i demokracji decydowało o świadomej intencji autora, kiedy zapisywał swoje rozważania.

Gratyfikujące doświadczenie

Janusz Rybakowski
Klamrę dla mojej prezesury na przełomie wieków stanowiły zjazdy PTP w roku 1998 Bydgoszcz-Toruń oraz 2001 w Krakowie

Refleksje z toru przeszkód

Jacek Wciórka
Niektóre ze spraw, którymi żyliśmy wtedy, przesunęły się na dalszy plan, a inne nabrały ostrości, stając się niemal kluczami do przyszłości.

NPOZP, psychoterapia i placebo

Aleksander Araszkiewicz
Zarząd, któremu miałem przyjemność przewodniczyć, został wybrany na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w dniu 12 czerwca 2007 r. w Szczecinie.

Bezkompromisowi i zjednoczeni

Janusz Heitzman
Szczególne znaczenie z czasu mojej kadencji nadaję skutecznemu protestowi przeciwko instrumentalnemu traktowaniu psychiatrii jako narzędzia polityki represyjnej państwa

Refleksje po pięciu latach

Andrzej Rajewski
Wzgląd na dobro Psychiatrii Polskiej oraz tym samym naszych Pacjentów był zawsze na pierwszym miejscu.

Psychiatria jest kobietą

Agata Szulc
Miałam wielki zaszczyt zostać pierwszą kobietą wybraną na stanowisko Prezesa Zarządu Głównego PTP. Była to też duża odpowiedzialność

Quo vadis, Societas Psychiatrica Polonorum?

Wojciech Kosmowski
Dokąd zmierza nasze Towarzystwo? Na to pytanie trudno znaleźć pewną odpowiedź. Jednak warto jej szukać. Ma to bowiem znaczenie i dla obecnej praktyki, i dla przyszłości.

O szorstkiej przyjaźni dwóch pań P.

Bogdan de Barbaro
Ich związek jest niełatwy, a wątek rywalizacyjny często stawał się przyczyną nie tylko sporów, ale wręcz kryzysów w relacji.

Drogi i bezdroża polskiej psychiatrii

Tadeusz Nasierowski
Streszczenie przygotowywanej do druku monografii Tadeusza Nasierowskiego poświęconej historii psychiatrii w Polsce, w tym historii PTP

Psychiatria w Szczecinie

Jerzy Samochowiec, Justyna Pełka-Wysiecka, Barbara Moręgiel-Naprawa
Historia, współczesność i przyszłość szczecińskiej psychiatrii na tle Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM

Naltrekson w praktyce

Opracowanie zbiorowe
Skojarzenie terapii farmakologicznej z psychoterapią daje lepsze efekty niż sama psychoterapia i może pomóc w uzyskaniu idealnego celu jakim jest abstynencja.

Kwetiapina i kwestia czasu

Grzegorz Opielak
Działanie i potencjalne korzyści związane ze stosowaniem kwetiapiny w zależności od formy podania i uwalniania leku.

Ojciec

Tomasz Gabryelewicz
Czy świat osoby chorej na Alzheimera wygląda jak w filmach, czy jest to hiperbola zastosowana w narracji filmowej? Niestety, w prawdziwym życiu często jest znacznie gorzej.

Patologie społeczne

Marek Krzystanek
Od lat zbieram materiał do książki pt. „Rodzina jako nazwa patologii społecznej”, ale pewnie jej nie wydam, żeby nie musieć się tłumaczyć przed sądem lekarskim i cywilnym ani przed tłumami

Czarna owca medycyny

Justyna Klingemann
Wydana niedawno w Polsce książka jest tłumaczeniem bestsellerowej amerykańskiej publikacji popularnonaukowej z 2015 roku: Shrinks. The untold story of psychiatry.

Daj mi nogę

Ireneusz Cedeński
Otóż właśnie doszedłem do wniosku, że są wśród nas lekarzy tacy, którzy myślą i działają jak inżynierowie, a nie jak rzemieślnicy. Choćby i nie byli obdarzeni umysłem ścisłym. To dobrze.

Psychiatria Integralna. Potrzeba czy marzenie?

Zenon Waldemar Dudek
Drugie stulecie polskiej psychiatrii widzę w upraktycznieniu wiedzy psychiatrycznej pod kątem codziennego życia, w którym nie wszystko jest rywalizacją, jak w sporcie.