Od Naczelnego (32)

Tomasz Szafrański
Dziewiąty rok wydawania Psychiatry zaczynamy od pożegnania Darka Wasilewskiego, który był obecny na łamach naszego kwartalnika od samego początku. Jako psychiatra, jako artysta, jako kolega. Jest nam bardzo smutno

Wspomnienie o Dariuszu Wasilewskim

Artyście, lekarzowi, tak jak żołnierzowi, należy się porządny pogrzeb i porządne wspomnienie. Dr Dariusz Wasilewski zagrał w życiu co najmniej dwie ponadprzeciętne role, psychiatry i poety, więc i wspomnienie musi mieć dubeltowe.

Rola psychiatry we współczesnym świecie

Wojciech Kosmowski
Specyficzny jest obszar odpowiedzialności psychiatry: „zdrowie psychiczne”, „psychika”. Dla wielu osób, nawet lekarzy innych specjalności, to bardzo ulotny, trudny do rozumienia problem

Psychiatria kulturowa, czy ekopsychiatria?

Zenon Waldemar Dudek
Dlaczego psychiatria nie jest pierwszą opcją wyboru w przypadku niejasnych problemów psychicznych, a ludziom bliżej dziś do usług coacha, trenera personalnego, NLP, reiki czy numerologa?

Diabły i anioły

Tomasz Gabryelewicz
Wiadomo, że muzyka może uaktywnić mózgowe ośrodki nagrody. Zwiększa się produkcja endorfin i poziom dopaminy. Muzyka może też działać kojąco, obniżając poziom hormonów stresu.

Asystenci zdrowienia – eksperci w byciu człowiekiem?

Maciej Wodziński
Asystenci zdrowienia, jako osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego mają własny zapas doświadczeń, którym dzielą się z pacjentami, a które nie są po prostu dostępne tradycyjnie rozumianym ekspertom.

Ofiary „mokrego władcy rozumu”

Bohdan T. Woronowicz
Przez wiele lat uważano, że tzw. bezpieczna, a więc niezwiązana ze zbyt dużym ryzykiem wystąpienia szkód zdrowotnych, granica wynosi dla mężczyzn 3-4 porcje , a dla kobiet 2 porcje alkoholu dziennie, wypijane przez 5 dni w tygodniu…

ANKIETA – Sprawdź, czy postępujesz rozsądnie

Bohdan T. Woronowicz
Proszę usiąść wygodnie i wziąć do ręki ołówek. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie „czy moje picie zaczyna stawać się problemem?” oraz przed podjęciem decyzji, jak dalej postępować – proszę przypomnieć sobie i zaznaczyć wszystkie pozytywne odpowiedzi

Kwestionariusz „15 pytań”

Roman Pomianowski
Sprawdź, czy problem zadłużenia, niewypłacalności dotyczy Cię osobiście. Odpowiedz szczerze!

Żonglowanie lekami na linii życia

Marek Krzystanek
Psychiatria prewencyjna jest melodią bliskiej przyszłości i nowoczesnym kierunkiem medycyny, który powstaje na naszych oczach.

Karmienie głodomora, czyli szczypta versus ogrom

Maciej Żerdziński
Wypuszczając się poza granice wyznaczone ramami standardu, niejako wypływamy z pacjentem w obszary nieznane. Bez tej lekowej mapy, łatwo utracić pewność siebie: nierzadko dryfujemy wtedy ku mieliznom

Aripiprazol LAI. Czy 1 + 14 = 2 + 1?

Przemysław Bieńkowski
Zmiana ChPL aripiprazolu LAI nabiera znaczenia w kontekście celu stosowania neuroleptyków LAI u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii.

Duże i małe zalety wortioksetyny

Tomasz Szafrański
Wortioksetyna jest nowoczesnym lekiem przeciwdepresyjnym zarejestrowanym do leczenia dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.

Maurycy Bornsztajn i szpital na Czystem

Katarzyna Prot-Klinger
Szpital zbudowany w 1902 roku (ale pawilon psychiatryczny otworzono już, jako pierwszy, w 1898!) od początku był przez lata przodującym ośrodkiem lecznictwa zamkniętego w Warszawie.

Psychoanaliza na Woli

Cezary Żechowski
Pierwszy rok pracy w oddziale przynosi refleksję, że większość hospitalizowanej młodzieży doświadczyła złożonych traum psychicznych, z czego ok. 30% wykorzystania seksualnego. Pod kątem diagnostycznym rzadko mamy do czynienia z pojedynczymi zaburzeniami…

Pandemiczna wyprawa ornitologiczno-psychiatryczna

Sławomir Murawiec
Obserwacja ptaków już nie jest dla mnie tylko miłym oderwaniem od pracy. Stała się całkiem realną propozycją oddziaływania prozdrowotnego adresowanego do potencjalnie dużej populacji.