Tomasz Szafrański
Czekam z podwiniętym rękawem na pierwszą dawkę szczepionki i kibicuję, żeby jak najszybciej udało się zaszczepić wszystkich potrzebujących, w tym wielu naszych pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka…
Kategoria: Psychiatra 31 (4/2020 Zima)
Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne
Tomasz Szafrański
Powstanie punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych (PZK) jest jednym z najbardziej istotnych elementów wprowadzanej reformy psychiatrii środowiskowej. Dotychczasowe doświadczenia z realizacji pilotażu wyraźnie pokazują rewolucyjny wpływ nowego rozwiązania na poprawę w dostępności i skrócenie czasu uzyskania pomocy…
PZK – Serce Centrum Zdrowia Psychicznego
Maria Cichocka, Dominika Dąbrowiecka
Refleksje na temat działalności Punktów Zgłoszeniowo Koordynacyjnych z perspektywy osób w nim zatrudnionych na podstawie ponad dwuletniego doświadczenia pracy PZK w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego.
Co dzieje się w psychice podczas kwarantanny wywołanej pandemią Covid-19?
Marlena Sokół-Szawłowska
Artykuł jest próbą analizy dostępnej literatury na temat stanu psychicznego podczas zbiorowej kwarantanny w pandemii Covid-19. Zapoznanie się z tym przeglądem może pomóc w codziennej pracy klinicznej psychiatrów i psychologów, gdyż daje szerszy ogląd sytuacji.
Czy chroniczne zadłużanie jest nowym nałogiem behawioralnym? Cześć 2.
Roman Pomianowski
Obiecującym kierunkiem poszukiwania sposobu wyjaśnienia mechanizmów leżących u podstaw skłonności do chronicznego zadłużania wydaje się kategoria nałogu, nowego uzależnienia behawioralnego.
Słowa mają moc. Medialny obraz zdrowia psychicznego [Raport]
Raport Medialny
Depresja czy schizofrenia występują tak samo powszechnie jak cukrzyca czy alergia. Na tematyce zdrowia psychicznego stale ciążą jednak uprzedzenia i stereotypy oraz daleko idąca stygmatyzacja osób z zaburzeniami psychicznymi. Jaki obraz wyłania się z mediów?
Wrażliwi na słowa. Wrażliwi na ludzi.
Sławomir Murawiec
Kampania społeczna na rzecz zmiany języka używanego w przestrzeni publicznej dotyczącego problemów zdrowia psychicznego i ich leczenia, adresowana do dziennikarzy, mediów, twórców kultury i polityków.
Telemedicine Poland 2021
Zapowiedź Międzynarodowej Konferencji Telemedycyny 2021, która odbędzie się online w marcu 2021. Celem konferencji jest upowszechnianie wiedzy na temat telemedycyny i e-zdrowia oraz identyfikacja związanych z nimi problemów etycznych i prawnych.
Lurasidon u chorych na schizofrenię. Seria opisów przypadków II
Paweł Gałek, Marcin Zygmuntowicz, Arkadiusz Szmańda
Kontynuujemy publikację opisów przypadków dotyczących zastosowania nowego leku przeciwpsychotycznego – lurasidonu – w leczeniu schizofrenii.
Narcyzm
Anna Grzywa
Osobowość narcystyczna powoduje poczucie własnej wyższości, czyli jest wielkościowa, demonstruje zachowania mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia swoimi sukcesami, ale przy braku zainteresowania czy uznania otoczenia bardzo boleśnie to przeżywa
Relacja z pierwszej wirtualnej debaty z cyklu „Po co psychiatrii filozofia?”
Anna Róża Hoss
Celem serii webinarów jest przybliżenie zagadnień z pogranicza filozofii i nauk o zdrowiu psychicznym poprzez serię interaktywnych dyskusji transmitowanych na Facebook’u OSFP.
Po co psychiatrii filozofia? Refleksje po webinarium
Katarzyna Boguszewska
Takie webinarium zafundowała nam Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne. Niżej dzielę się tym, co mówili paneliści, a także swoimi refleksjami z tym związanymi.
Teatr KRYZYS
Jakub Tercz, Katarzyna Parzuchowska
Teatr Kryzys został zainicjowany i jest prowadzony przez Fundację Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne. Do jego misji należy pogłębianie rozumienia natury różnych odmian kryzysu za pomocą artystycznych środków wyrazu.
Jedyne na żywo, czyli… XXV Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne – Arłamów 2020
Maciej Kuligowski
Decyzja o realizacji konferencji w klasycznej formule nie była łatwa, zwłaszcza wobec sygnałów o pogarszających się ponownie wskaźnikach epidemii. Zdecydował ostatecznie „voxpopuli”
Festiwal w pandemii
Stefan Laudyn
„Na nic się nie zda cała wielka strategia i taktyka, gdy zabraknie tego, co my piłkarze nazywamy fartem”. Te słowa, wypowiedziane kiedyś przez świętej pamięci Kazimierza Deynę, mają wymowę uniwersalną.
Żyje się tylko dwa razy
Tomasz Gabryelewicz
Choroba Alzheimera jest chorobą egalitarną, dotyczy mniej i bardziej znanych. Może mało to odkrywcze, ale czy jest w takim razie coś, co może chronić przed AD? W poszukiwaniu skutecznej protekcji pomaga poznanie czynników ryzyka choroby.
Całościowa zmiana paradygmatu podatności i stresu w psychiatrii?
Marek Krzystanek
Nowa biologia postuluje istnienie pól morfogenetycznych, które tworzone są i utrzymywane przez aktywność mózgu. Dzieje się to dzięki zjawiskom kwantowym, zachodzącym w mózgu.
Układ glutaminianergiczny w leczeniu lekoopornej depresji – Cz. III
Adam Płaźnik
Nie ulega wątpliwości, że odkrycie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy po jednorazowym podaniu, było najważniejszym odkryciem w psychiatrii i neuronauce w ostatnich latach.
Gołdap – go deep, go up!
Ireneusz Cedeński
Jakież to obserwacje i wnioski wyciągają z reformy psychiatrii w Polsce psychiatrzy, którzy z różnych, najczęściej zupełnie od nich niezależnych względów, nie uczestniczą w niej?
Od rodziny nie można uciec
Irena Namysłowska, Cezary Gawryś, Katarzyna Jabłońska
Rozmowa-rzeka dwojga redaktorów „Więzi” z prof. Ireną Namysłowską, psychiatrą i psychoterapeutką, szczególnie zasłużoną we wprowadzeniu w Polsce terapii systemowej rodzin.
Metapsychiatria – Czyli Świat Według Pankiewicza
Piotr Pankiewicz
Metapsychiatria to pojęcie, które jeszcze na dobre nie zakorzeniło się w naszym słowniku. Które zaciekawia, ale też wskazuje, że w psychiatrii jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, nazwane, a może nawet zrozumiane.
Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika.
Piotr Tryjanowski, Sławomir Murawiec
Książka jest zbiorem esejów, przygotowanych jednak z bardzo rzetelną i wszechstronną naukową podbudową. Wyjaśnia związki pomiędzy naszym zdrowiem a przyrodą
Siła kobiet
Katarzyna Prot-Klinger
Carmen jest operą, której treści nie trzeba przywoływać. Tu piszę o Carmen jako patronce kobiet niezależnych, odważnych, gotowych ponieść konsekwencje walki o swoje prawa. Tych, które są dzisiaj na ulicach.
Tęsknota
Jacek Bomba
Wobec ograniczenia gromadzenia się nie odbył się kolejny Naukowy Zjazd Psychiatrów Polskich. Tęskno za zjazdami, ich debatami naukowymi, ale także programem towarzyskim i kulinarnym.
Człowiek kontra wirus
Anna Szczegielniak
Chociaż na pierwszych stronach gazet walczymy z zupełnie nowym zjawiskiem, jakim jest COVID-19, to wokół nas jest o wiele więcej epidemii
Nie pozwalam mówić
Jadwiga Myrtiluk
Mam wrażenie, że sporo osób wokół mnie mówi o rzeczach, o których nie ma pojęcia. Jedną z takich spraw są choroby psychiczne.
Katatonia hipokinetyczna (Anna Netrebko i reszta świata)
Bogusław Habrat
U osób takich jak ja, czyli o skłonnościach do katatonii hipokinetycznej, ograniczenia aktywności spowodowane zewnętrznymi reżimami sanitarnymi powodowały tylko radość
Różańcowe medytacje na spacerach z Borysiem anno domini 2020
Łukasz Święcicki
Dostaję teraz często różne ankiety, w których pytają mnie o to, czy sądzę, że po zakończeniu epidemii „będzie tak samo jak przedtem”. Odpowiadam, że nie, ale…