Kategoria: Psychiatra 29 (2/2020 Lato)
Od Naczelnego (29)
Tomasz Szafrański
Amabie to japońska trójnożna syrena, która wyłoniła się z morza w prowincji Higo w maju 1846 roku. Syrena przedstawiła się, oznajmiła, że mieszka w morzu, przepowiedziała jeszcze 6 lat urodzaju, a jednocześnie rozprzestrzenianie się w tym czasie epidemii.
Zalecenia Włoskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Società Italiana di Psichiatria
Chociaż większość z opracowanych wcześniej zaleceń nadal pozostaje aktualna, to w związku z prognozowanym rozwojem sytuacji epidemicznej, niektóre z nich powinny zostać odpowiednio wzmocnione lub dostosowane do zmieniających się warunków
Centra Zdrowia Psychicznego w okresie epidemii CoVID-19
Jacek Wciórka
W ramach programu pilotażowego aktualnie w Polsce działa 29 centrów zdrowia psychicznego (CZP). W czasie epidemii wszystkie CZP kontynuowały działalność.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu
Renata Mirowska-Masternak
Czy dla rozwoju psychiatrii środowiskowej można wyobrazić sobie większy cios niż pandemia z wszelkimi tego faktu skutkami – zamknięciem poradni, oddziałów dziennych, ograniczeniami pracy Zespołów Leczenia Środowiskowego?
Wyspa ze śluzami
Zespół CZP Koszalin
Podjęliśmy walkę z niewidzialnym, z założenia śmiertelnym wrogiem. Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie zamieniliśmy w odizolowaną „wyspę” ze śluzami.
CZP w Grajewie zostało jakby „zakonspirowane”
Janusz Chojnowski
CZP zdążyło zafunkcjonować jako sprawny system przed pandemią i pomimo niedogodności i zagrożeń utrzymuje swoją funkcję
Linia wsparcia mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
I.Jeziorska, B.Molenda, A.Zabrzygraj
Proces uruchamiania, monitorowania i wspierania takiej inicjatywy z jednej strony stanowi źródło cennych doświadczeń, z drugiej jednak wymaga dużej elastyczności i wyjścia z „myślenia tylko procedurami”
Nowa rzeczywistość – webinaria
Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska
Praca na oddziałach całodobowych i organizacja świadczeń ambulatoryjnych, środowiskowych i dziennych podczas pandemii to tematy dwóch webinariów zorganizowanych przez Biuro ds.Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Asystent zdrowienia – oczekiwania i przygotowanie
Anna Liberadzka
W niniejszym tekście pragnę przedstawić, jakie są oczekiwania względem asystentów zdrowienia zarówno ze strony profesjonalistów, jak i innych pacjentów, jakie towarzyszą temu lęki i obawy oraz jak wyglądają przygotowania do pełnienia tej roli na przykładzie jednego z kursów.
Moje Miejsce i Moja Książka
Ryszard Maciejewski
Dlaczego taki tytuł? Ponieważ obie te rzeczy mnie ukształtowały i wzajemnie na siebie oddziaływały. Miejsce, to Szpital Obrzyce k. Międzyrzecza, książka, to „Od psychiatrii biologicznej do humanistycznej” K. Jankowskiego
Szpital Obrzyce dziś
Roksolana Tyburska
Centrum Zdrowia Psychicznego w Obrzycach dla powiatu międzyrzeckiego powstało w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Jak minimalizować ryzyko metaboliczne kwetiapiny?
Jerzy Samochowiec, Tomasz Szafrański
Kwetiapina jest lekiem szeroko stosowanym w leczeniu schizofrenii i zaburzeń afektywnych. Jest lekiem skutecznym, ale jej stosowanie może czasami wiązać się z…
Wokół wenlafaksyny. Voulez-vous WDW?
Dominika Dudek, Łukasz Święcicki, Marek Krzystanek, Tomasz Szafrański,
Wypowiedzi trójki znakomitych ekspertów w leczeniu zaburzeń afektywnych, którzy podzielili się refleksjami na temat stosowania wenlafaksyny
Szamanizm
Anna Grzywa
W naszej kulturze, bioenergoterapeutów, wróżów, magów nie nazywamy szamanami, ale myślenie magiczne powoduje, że wiele osób udaje się po pomoc czy poradę identycznie jak członek pierwotnego plemienia do swego szamana.
Ayahuasca – perspektywa addyktologiczna
Bogusław Habrat
Temat „cudownych ziół na wszystko” w terapii różnorakich, najczęściej ogólnikowo określonych, zaburzeń neuropsychiatrycznych wraca jak melodyjka w głowie padaczkowca.
To nie jest dobry czas dla starych ludzi
Tomasz Gabryelewicz
W średniowieczu, w porównaniu z innymi okresami historycznymi, szansa na osiągnięcie starości była stosunkowo duża, wyższa nawet niż w Europie na początku czasów współczesnych.
Leczenie hybrydowe w erze cyberpsychiatrii
Marek Krzystanek
Współczesna psychiatria stoi na progu nowego wymiaru prowadzenia terapii pacjentów z zaburzeniami psychicznymi,
Rola układu glutaminianergicznego w depresji
Adam Płaźnik
Nie ulega wątpliwości, że odkrycie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy po jej jednorazowym podaniu było najważniejszym odkryciem w psychiatrii i neuronauce w ostatnich latach.
Wszyscy jesteśmy przynajmniej częściowo jednoimienni
Ireneusz Cedeński
Na moim biurku leży pistolet. Codziennie rano podchodzę do lustra i przykładam go sobie do głowy, po czym naciskam spust.
Rozmowy o Człowieku nie umrą na COVID-19
Dominika Dudek
Pandemia zmusiła nas do zawieszenia comiesięcznych spotkań w PAU. Jednak nie dopuścimy, by projekt Rozmów o Człowieku stał się kolejną ofiarą koronawirusa
Halka męska, żeńska i zwierzęca
Katarzyna Prot – Klinger
W sezonie 2019/2020 można było obejrzeć w TW trzy Halki. Wszystkie wystawienia niezwykłe, odbiegające od tradycyjnej „góralszczyzny” i wydobywające zupełnie inne wątki.
Phil Collins „…But Seriously”
Mirek Sukiennik
Był perkusistą samoukiem, nie kończył szkoły muzycznej ani nie znał zapisu nutowego. Grał jednak bez przerwy od wczesnej młodości
Lucy in the Sky…
Jacek Bomba
Cóż może łączyć tytuł piosenki Beatlesów z drugiej połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku z kuchenną historią Krakowskiej Katedry Psychiatrii?
Gniew i bunt
Anna Szczegielniak
Jest jeszcze inny rodzaj gniewu i buntu, który rośnie we mnie od dłuższego czasu, a z każdym dyżurem i konsultacją czuję większą potrzebę głośnego powiedzenia o nim.
Przyjemność
Jadwiga Myrtiluk
W życiu każdego z nas są momenty, gdy jesteśmy zanurzeni w rzeczywistości. Co to oznacza? Że jesteśmy na swoim miejscu
Zaklepuję! (Anna Netrebko i reszta świata)
Bogusław Habrat
Zaklepuję! Zaklepuję, że jako pierwszy opisałem zjawisko psychopatologiczne, które polega na tym, że czasy zarazy wyzwoliły w psychiatrach trudną do pohamowania…
Tak wcześnie jest późno, czyli objawy epidemiozy
Łukasz Święcicki
Jestem człowiekiem niespecjalnie praktycznym. Innymi słowy – praktycznie rzecz biorąc jestem frajerem. Zdarza mi się coś wymyślić, sam się dziwię, ale…