Od Naczelnego (25)

Tomasz Szafrański
Miłej – wakacyjnej lub dyżurowej, cichej lub głośnej, desperackiej lub radosnej, neutralnej lub zaangażowanej – lektury!

Co to jest ten szpital psychiatryczny?

Jakub Tercz
Spośród ponad 400 ankietowanych, na pytanie o część psychiatrii, która powinna ulec poprawie w pierwszym rzędzie, niemal wszyscy (79%) odpowiedzieli, że właśnie szpitalnictwo. Być może szpital psychiatryczny jaki znamy właśnie odchodzi do lamusa.

Wojciech Stankiewicz – wspomnienie

Jacek Fedorowicz
Wojtek Stankiewicz był moim najlepszym przyjacielem. I z najdłuższym stażem. Poznaliśmy się podczas egzaminu wstępnego do gimnazjum we wrześniu 1949.

Wspomnienie o dr Wojciechu Stankiewiczu

Jerzy Tokaj
Był moim pierwszym i ostatnim szefem. I przyjacielem. Obaj wierzymy, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, dlatego przypomnę słowa, które wypowiedziałem nad Jego grobem: Wojtku, nie mówię żegnaj, lecz do zobaczenia.

Model psychiatrii środowiskowej na Srebrzysku

Wojciech Stankiewicz
Mam nadzieję, że ten przykład, zainspiruje i wzbogaci naszych Czytelników, także tych, którzy są przeświadczeni, że psychiatria to przede wszystkim szpital, a stary system jest najlepszy na świecie

Indeks Hirscha 50 – czy to możliwe w psychiatrii?

Tomasz Szafrański
Profesor Janusz Rybakowski osiągnął indeks Hirscha h-index=50!, podczas gdy średni indeks autorów pełniących funkcję prezydentów międzynarodowych towarzystw naukowych wyniósł 40,5

Shinrin yoku i terapia lasem

Katarzyna Simonienko, Napoleon Waszkiewicz
Japońscy i koreańscy naukowcy od ponad dwudziestu lat badają korzystny wpływ lasu na ludzki organizm.

Gniew, złość, agresja

Anna Grzywa
Celem pracy jest przedstawienie takich przeżyć, postaw i zachowań jak: gniew, złość i agresja, ze zwróceniem uwagi na różnice między tymi przeżyciami

Od geriatry do psychiatry

Katarzyna Broczek
Czego może zazdrościć geriatra psychiatrze? Wielu rzeczy… a na pewno umiejętności precyzyjnego rozpoznawania majaczenia.

ABC receptorów serotoninowych w OUN

Karolina Kołosowska, Tomasz Szafrański
Przekrojowa tabelka „ABC receptorów serotoninowych w OUN” uwzględniająca leki o istotnym lub potencjalnym znaczeniu klinicznym.

Lęki, których nie dostrzegamy

Sławomir Murawiec i Anna Zofia Antosik-Wójcińska
Standardy nie zwalniają nas z myślenia i analizowania każdego przypadku. Czasem trzeba uwzględnić indywidualne cechy pacjenta, jego dotychczasowe doświadczenia z leczeniem, potrzeby, oczekiwania i preferencje.

Aripiprazol – ABC iniekcji krótkodziałających

Monika Michalak
Aripiprazol jest lekiem bezpiecznym i skutecznym w leczeniu zaburzeń zachowania i pobudzenia w przebiegu schizofrenii i CHaD, a przy tym jednym z nielicznych w formie iniekcji krótkodziałających.

Leki serotoninergiczne po 40 latach

Adam Płaźnik
Jak na przestrzeni lat zmieniła się nasza wiedza na temat roli układu serotoninergicznego, a także, jaki postęp dokonał się w stosowaniu leków psychotropowych

Psychiatra z rakietą

Artur Barlik
Namawiając naszych pacjentów do aktywności fizycznej, o wiele łatwiej może nam to wychodzić, jeśli sami pamiętamy o korzystnym wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie

Nagroda im. dr Aliny Margolis-Edelman

Janina Sonik
Nagroda nadawana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, ma na celu uhonorowanie osób w sposób szczególny przyczyniających się do pomocy dzieciom. Tegorocznym laureatem został psychiatra.

Rozmowy o Człowieku

Prof. Dominika Dudek
Co można zrobić, gdy świat rozczarowuje? Niszczone są autorytety konkretnych ludzi oraz profesji, które powinny cieszyć się zaufaniem publicznym?

La Scala!

Katarzyna Prot-Klinger
Nie chcę budzić zazdrości wielbicieli opery, ale trudno mi nie napisać o miejscu, w którym byłam z okazji majówki i swoich urodzin.

Faust była kobietą!?

Ryszard Maciejewski
O nowej realizacji „Fausta” i przedpremierowym panelu dyskusyjnym „Faust a feminizm – Kim byłby Faust bez Małgorzaty?”

Deep Purple “Made In Japan”

Mirek Sukiennik
Dwupłytowy album w pierwotnej wersji winylowej to tylko 7 nagrań, ale wszystkie utwory to wydłużone koncertowe wersje, najczęściej znacznie lepsze i ciekawsze od studyjnych.