Duchy przodków

Katarzyna Prot-Klinger
Pandemia przesuwa premiery Teatru Wielkiego na kolejne terminy, pozostają nam nadal wspomnienia i odtwarzanie domowe. Jedną z ostatnich premier MET-u przed pandemią była opera Georga Gershwina Porgy nad Bess.

Maurycy Bornsztajn i szpital na Czystem

Katarzyna Prot-Klinger
Szpital zbudowany w 1902 roku (ale pawilon psychiatryczny otworzono już, jako pierwszy, w 1898!) od początku był przez lata przodującym ośrodkiem lecznictwa zamkniętego w Warszawie.

Zaraza

Katarzyna Prot-Klinger
Wydaje się, że wirus – pochodzący od „obcych”, na którego nie ma lekarstwa, odtwarza stare schematy. Tak jak AIDS stał się trądem XX wieku, tak COVID nieświadomie odtwarza lęki związane z AIDS w XXI wieku.

Siła kobiet

Katarzyna Prot-Klinger
Carmen jest operą, której treści nie trzeba przywoływać. Tu piszę o Carmen jako patronce kobiet niezależnych, odważnych, gotowych ponieść konsekwencje walki o swoje prawa. Tych, które są dzisiaj na ulicach.

Sen Mozarta

Katarzyna Prot-Klinger
Interpretacje „Czarodziejskiego fletu” mogą iść w bardzo wielu kierunkach, ale ostatecznie jest to opera o zwycięstwie muzyki – zwycięża czarodziejski flet i arcydzieło muzyczne Mozarta

Halka męska, żeńska i zwierzęca

Katarzyna Prot – Klinger
W sezonie 2019/2020 można było obejrzeć w TW trzy Halki. Wszystkie wystawienia niezwykłe, odbiegające od tradycyjnej „góralszczyzny” i wydobywające zupełnie inne wątki.

Wozzeck

Katarzyna Prot-Klinger
Dramat Büchnera w swojej naturalistycznej formie, urywanych zdaniach, niepołączonych scenach stał się inspiracją do ogromnej ilości przedstawień teatralnych, filmów, a także opery.

Orfeusz i Eurydyka

Katarzyna Prot-Klinger
Tematem ostatniej Konferencji Trzech Sekcji była „Zależność, miłość, separacja”. Zostałam zaproszona do wygłoszenia wykładu „ilustrowanego fragmentami oper”.

Madama Butterfly pod Pałacem

Katarzyna Prot-Klinger
W czerwcu mieliśmy w Warszawie wyjątkową okazję zobaczenia Madamy Butterfly pod Pałacem Kultury.

La Scala!

Katarzyna Prot-Klinger
Nie chcę budzić zazdrości wielbicieli opery, ale trudno mi nie napisać o miejscu, w którym byłam z okazji majówki i swoich urodzin.