Adam Płaźnik
Nie ulega wątpliwości, że odkrycie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy po jednorazowym podaniu, było najważniejszym odkryciem w psychiatrii i neuronauce w ostatnich latach.
Kategoria: Płaźnik Adam
Układ glutaminianergiczny w leczeniu lekoopornej depresji. Cz.II
Adam Płaźnik
Obraz efektów molekularnych ketaminy wydaje się bardzo skomplikowany, można jednak wyróżnić przewijający się wątek związany z wpływem na BDNF i poprawą neuroplastyczności mózgu zaburzanej przez stres i depresję
Rola układu glutaminianergicznego w depresji
Adam Płaźnik
Nie ulega wątpliwości, że odkrycie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy po jej jednorazowym podaniu było najważniejszym odkryciem w psychiatrii i neuronauce w ostatnich latach.
Dlaczego alkoholicy nie mogą przestać pić?
Adam Płaźnik
Całe generacje naukowców i lekarzy dobrze żyły i żyją zajmując się problematyką alkoholizmu. Po wielu latach kręcenia się w koło, pojawiła się praca proponująca nową koncepcję mechanizmu kompulsywnego picia alkoholu. Jest całkowicie nowatorskim spojrzeniem na tę problematykę.
Zabawa w chowanego
Adam Płaźnik
Bardzo szanuję czasopisma takie jak Nature czy Science także za to, że od czasu do czasu publikują artykuły naukowe mające charakter obserwacyjny
Ketamina redivivus
Adam Płaźnik
Niedawno ukazała się w Science praca, która wskazuje na inne możliwe mechanizmy szybkiego efektu przeciwdepresyjnego ketaminy.
Leki serotoninergiczne po 40 latach
Adam Płaźnik
Jak na przestrzeni lat zmieniła się nasza wiedza na temat roli układu serotoninergicznego, a także, jaki postęp dokonał się w stosowaniu leków psychotropowych
Społeczny transfer bólu
Adam Płaźnik
Potocznie mówi się, że bolą oczy, kiedy widzimy, jak komuś dzieje się krzywda. To oczywiście jest przenośnia, ale czy opisane zjawisko ma swoje podłoże neurobiologiczne?