Programy wsparcia i pomocy osobom zadłużonym

Roman Pomianowski
Jeśli uda się mi przekonać Czytelników do spojrzenia na swoje dotychczasowe działania zawodowe z dodatkowej, proponowanej tu perspektywy – teorii wyuczonej bezradności, to korzyści odnieść powinni wszyscy.

Wczesne otępienie

Tomasz Gabryelewicz
Termin otępienie (demencja) kojarzy się głównie z podeszłym wiekiem. Niestety otępienie dotyczy również osób młodszych. Ważne jest, aby wiedzieć, że termin otępienie w AD o wczesnym początku nie oznacza wczesnego stadium AD.

Nobel 2000: Implikacje dla psychiatrii po 20 latach

Janusz Rybakowski
Zapoznajmy się z sylwetkami Arvida Carlssona oraz Erica Kandela oraz ich działalnością, która doprowadziła do Nagrody Nobla w 2000 roku i zastanówmy, co z ich odkryć przez kolejne 20 lat od tej nagrody wynika dla psychiatrii.

Wypędzenie hazardzistów ze świątyni nauki

Marek Krzystanek
Spersonalizowana farmakoterapia polega na dobraniu mechanizmu leku do mechanizmu powstawania objawów, a pacjent leczony tą metodą ma większe szanse na poprawę i wyleczenie.

Archetypowa trauma. Zranienie i integracja psychiczna.

Zenon Waldemar Dudek
Archetypowa trauma wywołuje stany zagrożenia bez istotnego bodźca. Często działa na zasadzie skojarzeń, nawracających snów, koszmarnych, powracających wspomnień czy „przebitek” (flashbacków).

Psychologia Integralna Junga – Zenon Waldemar Dudek

Tomasz Olchanowski
„Psychologia integralna Junga” jest pracą nietuzinkową. Przedstawia interdyscyplinarność perspektywy jungowskiej, przekraczającej granice między psychologią, pedagogiką, filozofią, kulturoznawstwem czy religioznawstwem.

Wiersze

Jacek Dobrowolski
Na starość poeci zastygają w pozach
w jakich chcieliby przejść do panteonu historii
na czele procesji lub pochodu
by w końcu zasiąść po prawicy lub lewicy Apolla

Rytuały żałobne

Anna Grzywa
Śmierć w każdej kulturze to sacrum. Związane z nią obrzędy oddają istotę człowieka i jego podejścia, nie tylko do śmierci, ale również do życia.

Recovery

Ireneusz Cedeński
Gdy przychodzi kryzys, potrzebne jest zdecydowanie i szybki refleks. Ale żeby się z kryzysem do końca uporać, potrzeba cierpliwości i trudnego optymizmu.

O wolności słowa w pracy i poza nią

Henryk Axer
Po wielu latach spędzonych w Ameryce, ostatnie doświadczenia zawodowe uprzytomniły mi na nowo, jak bardzo reguły życia publicznego wywierają wpływ na naszą pracę.

Festival de Cannes 2021

Stefan Laudyn
Zeszłorocznej (2020) edycji Festiwalu w Cannes w zasadzie nie było. Tegoroczne wielokrotnie zmieniało terminy, napięcie rosło.

Suplement

Ryszard Maciejewski
Suplement do wspomnień Kol. Łukasza Święcickiego: „Towarzystwo jak towarzystwo, ale te Zjazdy!”

Na granicy zła

Katarzyna Prot-Klinger
Cardillac jest osobą o strukturze psychotycznej, ale nie jest zupełnie „szalony”. Chyba najbliżej mu do osobowości obsesyjno-kompulsywnej – wykazuje analne przywiązanie do swoich dzieł, jak dziecko, które płacze, gdy jego kupa ląduje w klozecie.

Jean-Michel Jarre – The Concerts In China 1982

Mirek Sukiennik
„The Concerts In China” to prawie 80 minut muzyki – nie dość, że instrumentalnej, to jeszcze koncertowej – czy to da się słuchać? Tak i to jeszcze z jaką przyjemnością!

Harcerska prostota profesora Kokoszki

Jacek Bomba
Parametryzacja nauki jest zjawiskiem młodym. Zwłaszcza dla takich wiekowych instytucji jak Krakowska Katedra. W połowie ubiegłego wieku, kiedy nawet ona nie była jeszcze stara, nie publikowało się dużo. Papier był reglamentowany

Koniec świata

Anna Szczegielniak
Czy tak wygląda efekt pracy przez 6 lat w publicznej ochronie zdrowia, że moim największym osiągnięciem jest poparcie protestu zdjęciem na tle kafelków w łazience szpitalnej, bo na więcej nie mam po prostu czasu ani siły?

Dzień Zdrowia Psychicznego

Jadwiga Myrtiluk
Nie mam nic przeciwko poradom osób, które mają doświadczenie i/lub wiedzę. Nie podoba mi się natomiast świat, w którym każdy, bez większych konsekwencji (lub wręcz odwrotnie) wypowiada się na dowolny temat,

Początki, których nie lubię

Łukasz Święcicki
Przykro mi to przyznać, ale my psychiatrzy wcale nie mamy dobrych medycznych sposobów, które mogłyby zastąpić gadanie. Technicznie rozmawiamy identycznie – czyli ruszamy paszczą po prostu.

Od Naczelnego (33)

Tomasz Szafrański
Polska psychiatria znowu stoi na rozdrożu. Jaki będzie wybór tym razem? Przekonamy się o tym już za chwilę w czasie spotkań i dyskusji w Szczecinie.

Deklaracja Warszawska III

Kongres Zdrowia Psychicznego
Deklaracja uczestników III Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się 7 czerwca 2021 roku w Warszawie.

III Kongres Zdrowia Psychicznego łączy

Katarzyna Szczerbowska
W rozpoczętej w Polsce transformacji pomocy psychiatrycznej jednym z celów kongresu jest to, żeby program opieki środowiskowej objął wszystkich mieszkańców Polski.

Rozmyślania o czasie minionym

Jacek Bomba
Ten tekst nie może być obiektywny. Jednak przywiązanie do sceptycyzmu, humanistycznych tradycji w opiece nad zdrowiem psychicznym i demokracji decydowało o świadomej intencji autora, kiedy zapisywał swoje rozważania.

Gratyfikujące doświadczenie

Janusz Rybakowski
Klamrę dla mojej prezesury na przełomie wieków stanowiły zjazdy PTP w roku 1998 Bydgoszcz-Toruń oraz 2001 w Krakowie

Refleksje z toru przeszkód

Jacek Wciórka
Niektóre ze spraw, którymi żyliśmy wtedy, przesunęły się na dalszy plan, a inne nabrały ostrości, stając się niemal kluczami do przyszłości.

NPOZP, psychoterapia i placebo

Aleksander Araszkiewicz
Zarząd, któremu miałem przyjemność przewodniczyć, został wybrany na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w dniu 12 czerwca 2007 r. w Szczecinie.