RELACJE

Dominika Dudek

/

Pandemia zmusiła nas do zawieszenia comiesięcznych spotkań w PAU. Jednak nie dopuścimy, by projekt Rozmów o Człowieku uległ zapomnieniu i stał się kolejną ofiarą koronawirusa. We współpracy z Polską Akademią Umiejętności oraz z Kolegami z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ przygotowaliśmy cykl filmów z rozmowami wokół pandemii. Nagrane filmy są dostępne na stronach internetowych PAU (pau.krakow.pl/index.php/pl/platforma-wymiany-naukowej-pau) i Centrum.

W zrealizowanych nagraniach Rozmów udało się spojrzeć na zarazę z wielu perspektyw. Z prof. Ryszardem Gryglewskim – kierownikiem Katedry Historii Medycyny CM UJ, rozmawiałam o wielkich epidemiach w historii i ich wpływie na losy świata. Ks. dr Jacek Prusak dzielił się swoimi refleksjami na temat Kościoła, religii i duchowości w kontekście doświadczenia pandemii. Z prof. Andrzejem Matyją – prezesem Naczelnej Izby lekarskiej dyskutowaliśmy o kondycji medycyny w Polsce, o tym na ile była ona przygotowana na walkę z zagrożeniem epidemicznym, o tym czego służba zdrowia powinna się nauczyć przechodząc przez to trudne doświadczenie. Bardzo interesujące było spotkanie zatytułowane „Na pierwszej linii ognia”. Gościłam dr hab. Monikę Bociągę-Jasik – lekarza zakaźnika, dr med. Konstantego Szułdrzyńskiego – lekarza pracującego na OIOM w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i opiekującego się tymi najciężej chorymi pacjentami oraz Jędrzeja Majkę – podróżnika, autora książek, którego choroba zmusiła do podróży na oddział COVIDowy, i który szczęśliwie okazał się silniejszy niż koronawirus.

O miłości na kwarantannie rozmawiałam z prof. Bogdanem de Barbaro. Zastanawialiśmy się, dlaczego tak wąska linia oddziela miłość od nienawiści i czy przymusowe przebywanie razem jest szansą czy zagrożeniem dla rodzin.

Ostatnie z cyklu spotkań dotyczyło ekonomicznych konsekwencji pandemii. Optymizmem tchnął prof. Jerzy Hausner, przekonując, że kryzys można pokonać.

Wszystkim uczestnikom i sympatykom Rozmów życzę dużo zdrowia i wytrwałości. Do zobaczenia teraz w bezpiecznej przestrzeni wirtualnej, a gdy minie zaraza – oby jak najszybciej – na żywo, w gościnnej Auli PAU.

/